Dziękujemy za przesłanie formularza
wyślij artykuł mailem
Anuluj
Prawidłowe

Prawidłowe  Odżywianie

Warto wiedzieć i pamiętać, że prawidłowe odżywianie nie musi oznaczać rezygnacji z tego, co lubimy. Prawidłowe odżywianie to takie, które sprawia, że czujemy się doskonale, mamy dużo energii i dobry nastrój.

Pierwszy krok już za nami. Od dziś stawiamy na prawidłowe odżywianie. Jak to zrobić? Przede wszystkim podzielić zmiany na małe kroki i zaplanować je na dłuższy czas. Łatwiej będzie osiągnąć sukces.
Jaki powinien być codzienny jadłospis, aby nasze odżywianie można było uznać za prawidłowe?

 

  • Różnorodny to znaczy zawierający produkty ze wszystkich grup – produkty zbożowe, warzywa i owoce, mleko i nabiał, dobre tłuszcze i produkty dostarczające pełnowartościowego białka
  • Umiarkowany w ilości spożywanego mięsa. Można je zastąpić roślinami strączkowymi, rybami lub jajkami
  • Dostarczający energii, a jej głównym źródłem powinny być  produkty zbożowe, najlepiej z pełnego przemiału, zawierające błonnik.4
  • Z odpowiednią ilością płynów (do 2 l dziennie w napojach) i regularną aktywnością fizyczną, którą obok prawidłowego odżywiania należy  traktować jako element zdrowego stylu życia.
  • Pełen warzyw i owoców czyli witamin, soli mineralnych i błonnika.
  • Z umiarkowaną ilością (do 30% dziennego zapotrzebowania na kalorie) tłuszczów ze zdecydowaną przewagą tych dobrych, nienasyconych obecnych w olejach roślinnych i margarynie.
  • Z 2 szklankami mleka dziennie, które można zastąpić jogurtem, kefirem lub częściowo serami
  • Z ograniczoną ilością soli i cukru w potrawach

 

Kluczem do prawidłowego odżywiania jest umiarkowanie czyli spożywanie w trakcie posiłku tylko takich ilości, które są potrzebne aby utrzymać organizm w zdrowiu, bez poczucia przejedzenia.

Prawidłowe odżywianie nie oznacza odmawiania sobie wszystkiego. Gdy mamy ochotę na kawałek czekolady czy plasterek smażonego boczku, nie musimy z nich rezygnować. Wystarczy zjeść później nieco mniejszy posiłek, tak aby nie przekroczyć dziennej liczby wymaganych kalorii.

wróć do sekcji
Prawidłowe

Więcej o margarynie