Dziękujemy za przesłanie formularza
wyślij artykuł mailem
Anuluj
Jednonienasycone

Jednonienasycone  Tłuszcze

W naszym codziennym menu nie może zabraknąć „dobrych” tłuszczów. „Dobrych” czyli takich, które zawierają między innymi jednonienasycone kwasy tłuszczowe. Gdzie szukać jednonienasyconych kwasów tłuszczowych?

Warto pamiętać, że „dobre” tłuszcze stanowią istotny element prawidłowo zbilansowanej diety. Są, po węglowodanach, ważnym źródłem naszej energii. We właściwie ułożonym dziennym jadłospisie 30% dostarczonych kalorii powinno pochodzić właśnie z tłuszczów. Na szczęście wiemy, które tłuszcze są dla nas dobre, a których należy unikać. Do tych „dobrych” należą tłuszcze nienasycone, które dzielą się na jednonienasycone i wielonienasycone. A czym są tłuszcze jednonienasycone? Znamy je dobrze. Tłuszcze jednonienasycone , z chemicznego punktu widzenia cząsteczki tłuszczu z jednym wiązaniem nienasyconym (podwójnym), występują w wielu, dobrze nam znanych, olejach roślinnych takich jak:

 

  • oliwa z oliwek
  • olej rzepakowy
  • olej słonecznikowy
  • olej kukurydziany
  • olej sezamowy

 

Tłuszcze jednonienasycone można dostarczyć organizmowi także jedząc awokado i orzechy, np. włoskie, nerkowce czy migdały. Pyszne meksykańskie guacamole jest nie tylko smaczne, ale także zdrowe! Naturalne oleje, tłoczone z nasion roślin są stałym elementem naszej diety. Bogatą w oleje roślinne margaryną smarujemy codzienne kanapki, używamy jej do gotowania i do wypieków. Spożywane w umiarkowanych ilościach (nie zapominajmy, że1 g tłuszczu dostarcza 9 kalorii), „dobre” tłuszcze, tłuszcze jednonienasycone i wielonienasycone, przynoszą nam wiele korzyści.